Oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania v Slovenskej republike a v štátoch EÚ

Nové 20-eurové bankovky 25.11.2015

Národná banka Slovenska (NBS) začala 25.11.2015 vydávať do obehu novú 20-eurovú bankovku zo série Európa. Eurosystém zabezpečil 4,3 miliardy kusov bankoviek, ktoré sa dostanú do obehu aj v celej eurozóne. Ako upozornili predstavitelia NBS, naďalej sú platné aj staré 20-eurové bankovky, ktoré si občania zatiaľ nemusia vymieňať.

"Oddnes sa dá platiť novou aj starou bankovkou. Nová bankovka obsahuje niekoľko nových a zdokonalených ochranných prvkov. Dôležité je, aby ľudia vedeli, že s touto novou bankovkou môžu už od zajtra platiť. Dôležité je tiež pozrieť sa aj na nové ochranné prvky. Ľudia by mali vedieť, že základným konceptom kontroly bankovky, keď ju dostanú do rúk, je kontrola pohľadom, hmatom a naklonením tak, aby si vedeli skontrolovať ochranné prvky a bez problémov platiť touto novou bankovkou," povedal TASR vedúci oddelenia peňažného obehu NBS Andrej Slížik.

Nové bankovky majú niekoľko vynovených ochranných prvkov, ako napr. okienko s portrétom v holograme, kde sa zobrazia linky a číslica 20, číslo mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú, po okrajoch bankovky sú krátke vystupujúce čiarky, ktoré sa dajú overiť hmatom.

Bankovky staršej série budú aj naďalej v obehu súčasne s novými, ale postupne sa budú vyraďovať. Dátum ukončenia ich platnosti bude občanom oznámený v predstihu, ale aj po danom termíne si budú môcť občania tieto bankovky vymeniť za nové v národných centrálnych bankách krajín eurozóny.

Zdroj: TASR

 

Späť